Študenti a pedagógovia FMU AU na „European festival of the Music Academies“ vo Varšave

logo ministertsvo kulturyUmelecké účinkovanie študentov a pedagógov Akadémie umení, Fakulty múzických umení na európskom festivale hudobných akadémií THE EUROPEAN FESTIVAL OF THE MUSIC ACADEMIES  na základe pozvania od Podkarpackej fundacje rozwoja kultury možno označiť ako jedno z našich najúspešnejších zahraničných vystúpení  v Akademickom roku 2012/2013. Európsky festival hudobných akadémií sa konal pod patronátom manželky poľského prezidenta pani Anny Komorowskej v priateľskom prostredí v Centre kultúry na Pradze Poludnie vo Varšave. Vynikajúcu organizáciu celého podujatia zabezpečovali hlavní aktéri festivalu - prof. Jarosław Drzewiecki a Janusz Ostrowski z Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury.Festival hudobných akadémií sa konal v dňoch  1.5. – 5.5.2013 v nezabudnuteľnej atmosfére, za účasti siedmych európskych hudobných vysokých škôl, ktoré predstavili svoj umelecký program v rámci  deviatich koncertných vystúpení vysokej umeleckej kvality.

FMU  AU na tomto podujatí reprezentovali:
Doc. Eva Cáhová, ArtD. - klavír
Mgr.art. Martin Budinský - cimbal
MgA.art Andrej Baran - husle
MgA. Daniela Formanová - husle
Mgr.art Andrej Krajčovič – viola
Mgr.art Branislav Bielik - violončelo
Romana Uhlíková - kontrabas

V tomto zložení uviedli naši umelci  komorný recitál z diel svetovej literatúry a pôvodných diel slovenských autorov. Na koncertných vystúpeniach zaznela svetová premiéra diela prof. Vojtecha Didiho – Fare musica pre kontrabas a klavír, rovnako ako aj sólová sonáta pre husle prof. Ladislava Burlasa. Vysoko hodnotené koncertné vystúpenie  študentov a pedagógov Akadémie umení tak naplnilo aj zámer prezentovať slovenské hudobné umenie  a kultúru v zahraničí.

Dokonalým utvrdením hlavnej myšlienky festivalu  - rozvíjanie medzinárodných vzťahov a kontaktov v rámci európskych hudobných akadémii bol posledný festivalový koncert, na ktorom bola uvedená v absolútnej svetovej premiére SUITA NÁRODOV, pre ktorú skladatelia z  Poľska, Litvy, Maďarska, Ukrajiny, Čiech, Bieloruska, Slovenska  a  Ruska, Špeciálne na objednávku festivalu skomponovali krátke tance pre ľubovoľné  komorné súbory. Jednotlivé tance boli spojené do spoločnej „Suitę Narodów Europy“.
Slovenskú časť tejto suity skomponoval prof. PaedDr. MgA et Mgr. Vojtech Didi, skladba mala výstižný názov – Musica Rurale. Krátka recenzia k nášmu účinkovaniu na festivale v poľskom origináli :

Akademia Sztuki z Bańskiej Bystrzycy przybyła ze swoim Rektorem prof. Matús’em Ol’ha.
Program pod względem artystycznym znakomicie przygotowała pianistka prof. Eva Cáhová, która sama wzięła w nim czynny udział jako solistka i kameralistka.
Utalentowana i świetnie przygotowana młodzież przy współudziale swojej profesorki występowała w różnych konfiguracjach - kwintecie, triu i duetach. Artyści przedstawili współczesny dorobek kompozytorski Słowacji. Budziły podziw wirtuozowskie popisy Martina Budinsky’ego grającego, na mało u nas popularnych, cymbałach węgierskich. Rondo alla Ongarese Josepha Haydna na cymbały, skrzypce i altówkę oraz Cyganiada Aleksandra Gajdenko na cymbały i fortepian, poderwały publiczność do burzliwej owacji.

Maria Blaszak
http://interpiano.pl/wawer_music_festival-1696.htm


Súčasťou koncertného zájazdu študentov a pedagógov FMU AU bolo tiež vystúpenie na Slovenskom inštitúte vo Varšave, na ktorom ako sólistka účinkovala aj prodekanka FMU AU v Banskej Bystrici doc. MgA. Jana Škvarková, ArtD. Toto vystúpenie veľmi výstižne zhodnotila pani riaditeľka Slovenského inštitútu Ľudmila Miller:

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 6. mája 2013 uskutočnil koncert študentov a pedagógov Fakulty múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, ktorí sa zúčastnili na Medzinárodnom festivale európskych umeleckých vysokých škôl vo Varšave.
V Centre promócii kultúry vo Varšave vystúpili 5. mája 2013 počas festivalu, kde sa umiestnili na 2. mieste. Festival sa uskutočnil pod záštitou manželky prezidenta Poľskej republiky Anny Komorowskej. Na festivale sa zúčastnili aj študenti a pedagógovia hudobných škôl z Ruska, Bieloruska, Nórska, Litvy, Maďarska, Čiech, Slovenska a Ukrajiny.

Medzinárodný festival európskych umeleckých vysokých škôl vo Varšave sa zakončil spoločným dielom všetkých zúčastnených - „Európskou suitou národov“. Účasť našich pedagógov a študentov na európskom festivale hudobných akadémií vo Varšave bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

FMU

Kontaktujte nás

Akadémia umení v Banskej Bystrici
Ján Kollára 22, 974 00 Banská Bystrica
spojovateľka: +421/48/4320 111

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
fax: +421484320109
IČO: 31094970
DIČ: 2021283935
IČ DPH: SK2021283935